Access Hollywood kaseti kabul edildiğinden, Trump’ı suçlayan diğer iki kişi E Jean Carroll tecavüz davasında ifade verebilir

Donald Trump’ın 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinin ardından başkan olması pek çok tartışmayı beraberinde getirdi. Trump’ın cinsiyetçi söylemleri, çetelelerindeki isimsiz kadın ifadeleri ve hatta bazılarının cinsel tacizi hakkında bilgilendirmeleri, özellikle kadınlar için büyük bir sorun olarak kalmaya devam ediyor.

Ancak Trump’ın savunucuları, Trump’ın kadınlarla ilgili söylemleri ve eylemlerinin yanlış yargılanmasından ve manipüle edilmesinden bahsetti. Ancak bu iddiaların yanıtlanması, gerçekliği doğrulayan birçok kanıtın yanı sıra, sonunda en az iki kadının, E Jean Carroll ve Summer Zervos’un, Trump hakkında daha fazla bilgi sunabilecekleri konusunda birleşti.

Kadınlar, Trump’ın kendilerine karşı ceza davalarında bulunduğunu ve dava açtıktan sonra kendilerinin aşağılandıklarını ve tehdit edildiklerini söylüyorlar. Ancak, Carroll ve Zervos, Trump’ı cinsel taciz ve tecavüzden suçlayan kadınlar arasında yer alıyor.

E Jean Carroll, 2019 yılında yayınlanan bir kitabinde Trump’ın kendisine yaklaştığını söyledi. Carroll, Trump’ın 1995 veya 1996 yılında Bergdorf Goodman mağazasındayken kendisine tecavüz ettiğini iddia ediyor. Carroll, ifadesinde, “Adam bana doğru doğru yürüdü, elini tuttu ve bana olan aşkı hakkında konuşmaya başladı. Onu kendimden uzaklaştırdım, ancak o beni mağazadaki giysilerin arkasına çekti, etrafta kimseyi görememiştim” diye anlatıyor. Trump’ın Carroll’a tecavüz ettikten sonra mağazadan ayrıldığını ve onun eteğindeki DNA örneklerinin incelenmesi gerektiğini iddia ediyor.

Carroll, ayrıca Trump’ı tecavüz etmekle suçlayan iki isimli kadının daha olduğunu söylüyor. Ancak bu kadınlar suskunluğunu korudu. Ancak Carroll’un açıklaması, siyasi dünyayı etkiledi. Başkan Donald Trump’ın avukatı William P. Barr, E Jean Carroll ifadesinin ortaya çıkmasından sonra Carroll ve Trump’ın müşterisi olan bir diğer kadının ifadelerinin nehir göz ardı edilmemeli olduğunu söyledi.

Ancak, Trump’a karşı açılan ceza davalarının yanı sıra, Carroll’un ifadesi de yargılama sürecinde. Bu, Trump’a karşı açılan diğer ceza davalarında ifade veren Summer Zervos ile birleştirilebilir ve Trump’ın kadınlarla ilgili eylemlerinin sonuçlarını görme şansımız olabilir.

Zervos, 2016 yılında Trump İçecekleri ve Yiyecekleri otel zincirinde çalışan biriydi. Zervos, Trump’ın kendisine yaklaştığını ve ona dokunduğunu söyledi. Zervos, özellikle şunları söyledi: “Trump, bana özel bir yemek söylediğinde, bir asansörün önünde durdu ve kapıyı açtı. Ben onunla birlikteyken, kapı kapandı ve üstüme saldırdı,” diye anlatıyor.

Trump, Zervos ile ilgili yaptığı açıklama ile ilgili olarak, Zervos’un ifadesini yalanlamaya çalıştı ve ceza davalarına karşı başvurdu. Ancak, Zervos, Trump’ın ifadesinin yalan olduğunu söyleyerek ve ifadesinin doğru olduğunu kanıtlamaya çalışarak, Trump’a karşı bir ceza davası açtı ve bu da hukuki bir savaşın fitilini ateşledi.

Carroll ve Zervos’un ifadeleri, birçok feminist örgüt tarafından destekleniyor ve kamuoyunun dikkatini akan cinsiyet eşitsizliği, cinsel taciz ve tecavüz gibi olgulara çeken büyük bir adımdır. Trump’ın eylemlerine yanıt veren, yanlış yargılara karşı mücadele eden ve kadın hakları için savaşan kadınlar, bu davaların ilerleyişinde önemli bir etkiye sahip olabilirler.

Özetlemek gerekirse, Trump’ın kadınlar hakkındaki söylemleri ve eylemleri konusunda birçok tartışma yaşanıyor. Ancak, E Jean Carroll ve Summer Zervos’un ifadeleri, Trump’ın kadınlarla ilgili eylemlerinin sonuçlarını görmek isteyenler için birçok sorunu gündeme getiriyor. Carroll ve Zervos’un ifadeleri, Trump’a karşı açılan diğer ceza davalarıyla birleştirilebilir ve bu da uzun bir zaman sonra hukukun üstünlüğüne inanmanın yanı sıra cinsel taciz ve tecavüz gibi konuların karanlık yüzüne ışık tutuyor. Ayrıca bu durum, davaların ilerlemesi sayesinde kadınların haklarına mücadele etmelerini ve cinsiyet eşitliği için çalışmalarını destekliyor.