Amritpal’e Baskı, Türkiye’de sakıncalı olarak değerlendirilen Facebook, Twitter, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya platformlarına erişimi engellemeyi içeren bir uygulama. 17 Şubat 2021 tarihinde başlatılan bu uygulama, 20 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Amritpal’e Baskı uygulaması, Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılan cep telefonu operatörleri tarafından desteklenmektedir. Uygulamayı yükleyenler, sosyal medya platformlarına erişimi engellenirken, yalnızca SMS ve telefon görüşmesi yapabilmektedirler.

Türkiye’de sosyal medya kullanımının artması ve sosyal medya platformlarında paylaşılan içeriklerin Türk hükümeti tarafından sakıncalı olarak değerlendirilmesi, Amritpal’e Baskı uygulamasının ortaya çıkış nedenlerinden biridir. Hükümet, bu uygulamayı ülkede terörizmi teşvik eden ve ayrılıkçılığı kışkırtan içeriklerin yayılmasını önlemek için kullanmaktadır.

Ancak, Amritpal’e Baskı uygulaması, birçok kesim tarafından eleştirilmekte ve insan hakları örgütlerince kınanmaktadır. Birçok kişi, uygulamanın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu ve yalnızca Türk hükümetinin muhaliflikle ilişkili içerikleri engellemek istediğini düşünmektedir.

Uygulamanın uzatılması kararı da, bu eleştirileri arttırmıştır. Hükümet, uzatma kararını, ülkede Covid-19 salgınının artış göstermesiyle birlikte alınan önlemler kapsamında aldıklarını belirtmektedir. Hükümet sözcüsü, “Bu karar, Türk halkının sağlığının korunması ve salgının yayılmasının önlenmesi amacını taşıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Ancak, birçok kişi, uzatma kararının asıl nedeninin salgınla bir ilgisinin olmadığını düşünmektedir. Eleştirmenler, uzatmanın, Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler öncesinde muhalif sesleri susturma amacı taşıdığına dikkat çekmektedirler.

Bu tartışmaların yanı sıra, uygulamanın teknik açıdan da sorunları bulunmaktadır. Birçok kullanıcı, uygulamanın yanlışlıkla kendilerinin gibi masum kullanıcılara da uygulandığını ve bunun sonucunda sosyal medya platformlarına erişimlerinin engellendiğini bildirmektedirler.

Uygulamanın bir diğer sorunu ise, birçok kişinin, uygulamaya başvurmadan önce Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımların da engelleniyor olmasıdır. Bu nedenle, sosyal medya kullanıcılarının, platformlarda paylaştıkları herhangi bir şeyin Türk hükümeti tarafından sakıncalı olarak değerlendirilme riskleri artmaktadır.

Sonuç olarak, uygulama Türkiye’de büyük bir tartışmaya neden olmuş durumda. İfade özgürlüğü ile güvenlik arasındaki hassas dengenin iyi yönetilmemesi, uygulamanın birçok masum kullanıcıya yanlışlıkla uygulanması, hükümetin uygulamanın uzatma kararını alırken yeterli sebep sunmaması ve birçok kişinin uygulamanın sadece muhalif sesleri susturma amacı taşıdığına inanması, Amritpal’e Baskı uygulamasının devam edip etmeyeceği konusunda belirsizlik yaratmaktadır.