Sinema dünyasındaki birçok yönetmenin görevi, izleyicileri düşündürmek, etkilemek ve eğlendirmek için yapılan filmlerdir. Ancak, bazı yönetmenler, biraz daha yoğun bir şeyler peşindeler. Onlar, seyirciden ekstrasantrik bir şeyler elde etmek için korku, gerilim ve dehşet içeren filmler yaparlar. Bu yazımızda, bu tür filmlerin iki popüler yönetmeni olan Christopher Nolan ve Steven Spielberg’in korkunç filmlerinden bahsedeceğiz.

1. Following (Christopher Nolan, 1998)
Christopher Nolan’ın ilk filmi olan Following, B planında büyük bir banka soygununa karışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Ancak, bu insanın takipçileri olduğunu ve her adımını takip ettiklerini keşfeder. Film, izleyicileri açgözlülüğün sonuçları konusunda uyarır.

2. Memento (Christopher Nolan, 2000)
Christopher Nolan’ın Memento adlı filmi, polisiye bir gerilim filmdir. Tedavi edilemez bir hafıza kaybı olan bir adam, karısının öldürüldüğünü hatırlıyor ve katilini aramaya başlıyor. Ancak, onun amacı ne olursa olsun, kendi hafızasına güvenememesi nedeniyle işleri karmaşıklaşıyor.

3. Insomnia (Christopher Nolan, 2002)
Insomnia, Nolan’ın Al Pacino, Robin Williams ve Hilary Swank gibi ünlü oyuncuları bir araya getiren bir psikolojik gerilim filmidir. Pacino’nun karakteri, bir cinayeti araştırmak için Alaska’ya gider ve aidat ödemeyi unutarak uykusuzluk sorunuyla karşılaşır. Bu soruna ek olarak, araştırması da kendi ahlaki değerlerine meydan okuma olacaktır.

4. Minority Report (Steven Spielberg, 2002)
Minority Report, Steven Spielberg’in Tom Cruise, Colin Farrell ve Samantha Morton gibi oyuncularla birlikte yaptığı karanlık bir bilim kurgu filmidir. Filmde, bir suçu işlemeden önce, suç işleme niyeti olanları tespit etmek için öngörü yöntemini kullanan bir polis departmanında çalışan Tom Cruise’un karakterinin hikayesi anlatılıyor. Ancak, bir gün, amaçsız bir şekilde kendisi suç işleme niyeti gösteren kişiler arasında yerini alır.

5. War of the Worlds (Steven Spielberg, 2005)
Steven Spielberg’in, Tom Cruise ve Dakota Fanning’in başrolünde yer aldığı bir bilim kurgu filmi olan War of the Worlds, dünyaya gelen korkunç yaratıkların dünyayı ele geçirdiği sonucuna varan bir yıkıma neden olur. Filmde, bir baba, kızını korumaya ve onu güvende tutmaya çalışarak dünya şekliyle başa çıkıyor.

6. The Prestige (Christopher Nolan, 2006)
Nolan’ın filmografisindeki bir diğer karanlık psikolojik gerilim parçası The Prestige, bir iki illüzyonist arasındaki rekabeti ve tacizleri anlatıyor. Bu filmde, Christian Bale, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson gibi oyuncular yer alırken, hiç kimsenin masumiyeti kalmaz.

7. Cloverfield (Steven Spielberg, 2008)
Cloverfield, doğanın üstesinden gelmek için savaşan bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini anlatan bir bilim kurgu filmdir. Bu film, New York şehrindeki bir canavarın yarattığı korkunç dehşetle ilgilidir ve filmdeki kameraların bulunduğu bulanık, kayan ustalıkla çekilmiş iri görüntülerle vesile olunur.

8. Rango (Gore Verbinski, 2011)
Rango, bir kertenkele olan Rango’nun hikayesi çevresinde şekillenen bir animasyon filmidir. Filmde, Rango, kendisini yeni bir kasabada bulur. Ancak, kasabanın tuhaf sakini gizemli bir patika sürerken, Rango’nun zamanla bu kasabadaki hakikate ulaşması gerekiyor.

9. The Dark Knight Rises (Christopher Nolan, 2012)
Nolan’ın Batman’ın yükselişini ve düşüşünü anlatan epik hikayenin yarısında yer alıyor. Batman (Christian Bale) ve onunla müttefikleri, Gotham Şehri’nin yeni bir terörist tehdidi olan Bane (Tom Hardy) karşısında mücadele ediyorlar. Film, karanlık ve zekice yazılmış bir politik thriller olup, izleyicilere nefes kesen bir zaman dilimi sunuyor.

10. Lincoln (Steven Spielberg, 2012)
Lincoln, Steven Spielberg’den Daniel Day-Lewis ile birlikte çektikleri olağanüstü bir tarihi dramadır. Film, Amerika’nın en sevilen başkanları olan Abraham Lincoln’ün, Amerikan İç Savaşı’nın sona ermesine ve köleliğin kaldırılmasına yönelik çalışmalarını anlatıyor.

11. Interstellar (Christopher Nolan, 2014)
Interstellar, Nolan’ın göklerdeki görsel genişleme hakkındaki düşüncelerini gösteriyor. Film, bir grup astronotun gezegenler arası maceralarını anlatıyor. Bu filmde, Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain gibi oyuncular oynamakta.

12. Bridge of Spies (Steven Spielberg, 2015)
Steven Spielberg’in, Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı, gerçek bir hikayeye dayanan bir film olan Bridge of Spies, soğuk savaş dönemindeki tansiyonu ve sınırlama sürecini anlatıyor. Film, Sovyetler Birliği’yle casusluk yaptığı iddia edilen bir adamı savunma görevi üstlenen bir avukatın hikayesini anlatıyor.

13. Dunkirk (Christopher Nolan, 2017)
Nolan’ın II. Dünya Savaşı’nın hikayesini anlatan sıradan bir adına Dunkirk, İngiliz ve müttefik kuvvetleri, Alman ordusunun tuzağına düşerek Dunkirk’te mahsur kaldılar. Film, İngiliz askeri birliklerinin tahliyesi sırasında yaşanan korkunç yolculuğu anlatıyor.

Christopher Nolan ve Steven Spielberg, film dünyasında saygın ve ölümsüz isimler olarak kabul edilirler. İzleyicilere etkileyici bir deneyimle birlikte korku, gerginlik, dehşet ve aksiyon sunan bu iki yönetmenin korkutucu filmleri, izleyenleri yüksek gerilimle yüz yüze getiriyor. Bu filmler, bizi ses, görüntü ve diyalog diliyle içlerimizdeki karanlık tarafı uyandırarak kızıştırıyor.