Ekspres Sekreter: Trump’ın Yardımcıları Fox’a Baskı Yapıyor

Gazetecilik etiği, herhangi bir siyasi görüşe sahip olmadan, sağlıklı ve tarafsız bir şekilde haber sunmak amacını taşıyor. Ancak son yıllarda, haber medyası giderek daha fazla siyasi ideolojiye çekiliyor, ve bu süreç, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, birçok ülkede sorunlu hale geliyor. Özellikle siyasi liderlerin, medya organlarının tarafsızlığını tartışmalarla, baskılarla veya kısıtlamalarla sınama girişimleri, haberin sıhhatini ve doğruluğunu zedeleyerek birçok tartışmayı beraberinde getiriyor.

Bununla birlikte, son günlerde bazı haber kaynakları, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın kendisi ve yardımcılarının, Fox News kanalındaki bazı haberleri eleştirdiklerini ve “düzeltmelerini” istediklerini söyledi. Bu durum, Fox’un uzun yıllardır Cumhuriyetçi partinin yanında olduğu ve onlara yakın durduğu bilinmesiyle birçok tartışmaya yol açıyor.

Fox News, 1996 yılında Rupert Murdoch tarafından kuruldu ve başlangıçta Rupert Murdoch’un çıkarları doğrultusunda bir kanal olarak hizmet verdi. Ancak Fox’un kuruluşundan beri özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde sayısız tartışmaya yol açan bu yayın politikası, son dönemde özellikle Trump yönetiminin ilgisini çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde, Washington Post, Trump’ın ekibi tarafından Fox News’a yapılan baskıyı ele aldı. Gazetenin haberine göre, Trump’ın yardımcıları, Fox News kanalındaki haberlerde yer alan hatalı ve yanlış bilgiler nedeniyle kanalla bir dizi toplantı yaptı. Kaynaklara göre, Fox’ta yayınlanan belirli haberler, Trump ve ekibini rahatsız etti ve düzeltme talep ettiler.

Bu olayın başında, Fox tarafından yayınlanan iki haber yer aldı. İlki, eski FBI yöneticisi Andrew McCabe’in, Başkan Trump’ın oğlu Don Jr.’ın ifade alma sürecini yanlış beyanlarla zorlaştırmaya çalışan bir Cumhuriyetçi senatörü kabul ettiğine dair iddiaydı. Ancak McCabe’in, böyle bir senatörle hiçbir görüşme yapmadığı doğrulandı.

İkinci haber ise, bir başka eski FBI yöneticisi Lisa Page’in, Başkan Trump’ı ‘idiota’ olarak nitelendirdiği ve Amerika Birleşik Devletleri Başsavcısı Jeff Sessions’in istifasını öngördüğüydü. Ancak Page’in ifadesi, Sessions’in istifa etmeye istekli olduğuna dair bir kanıt içermiyor. İki bu haber de eski FBI yöneticilerinin ifadelerine dayandırıldı.

Trump için bu haberler, ABD Başkanı’nın hayatını kolaylaştırmadı. Fox’un, her zaman Cumhuriyetçilerin tarafında olması ve Trump tarafından sık sık övülmesi, bazı haberleri gereksiz bir şekilde abarttığını veya yanlış bilgi içerdiğini düşündürdü.

Washington Post’a göre, Trump’ın ekibi, düzeltmeleri yapmak için Fox News yetkilileriyle birçok toplantı yaptı. Ancak Fox News, televizyon kanalının ve yayın etiğinin çerçevesini koruma sözü verdi. Fox’Tan bir yetkili, söz konusu toplantılardan birinde yaptığı açıklamada, “Fox News, haberleri objektif, doğru ve zamanında bir şekilde sunmanın önemini biliyor. Bu, çoğulculuk ve özgürlük anlayışlarımızın temelinde yatıyor” dedi ve düzeltme taleplerinin kanalın gazetecilik standartlarını zedeleyebileceğini ifade etti.

Trump, başkanlık kampanyası boyunca sık sık Fox News’a konuk oldu ve programlarında yer aldı. Fox News’un sunucusu Sean Hannity, Trump kampanyasına destek oldu ve kampanya sırasında Trump ile yakın çalışan ve şimdi Beyaz Saray’da çalışan birçok isim, Fox News’un eski çalışanlarıdır.

Ancak Fox News, Trump’ın güvenilirlik arayışında son beş yılda birkaç kez çelişkili mesajlar göndererek, herhangi bir siyasi liderin bağımsızlığını önemseyen bir medya kuruluşu olarak kalabileceğini kanıtlamıştır. Özellikle Fox News kanalındaki en önemli isimlerden biri olan Tucker Carlson, birçok kez kuşkulu haberler sundu ve ardından düzeltmeler yapmak için zorlandı. Başkan Trump’ın yakın zamanda Fox News’u ‘düzeltmeleri’ için araması, yayın politikalarının objektifliği ve düşünce özgürlüğünün belirleyicisi olması gereken habercilik etiğine yaraşmayan bir durum olarak görünüyor.