Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatı olan Michael Cohen, son zamanlarda büyük bir ilgi odağı haline geldi. Cohen, 2018 yılında, Trump’a hukuki danışmanlık yaparken, çeşitli yasal sorunlar nedeniyle mahkemeye çıkmak zorunda kaldı.

Ancak, son birkaç haftadır, Cohen hakkında, özellikle de sus parası soruşturmasında, birçok iddia ortaya atılmıştır. Ancak, Cohen, ifade vermeden önce “intikam” peşinde olmadığını ısrarla belirtiyor.

Cohen, sus parası ödemeleri nedeniyle suçlu bulunmuş ve 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cohen, iddialara göre, Trump’ın yönlendirmesiyle ödemeleri gerçekleştirdi. Ancak Cohen, son zamanlarda eski patronunun davranışlarını açıklamaktan ve mahkemede ifade vermeye hazır olma konusundaki isteksizliğinden uzak duruyor.

Cohen’in bu tutumunun arkasındaki sebep, özellikle de yasal danışmanı Lanny Davis’in iddialarına göre, Cohen’in, “intikam peşinde” olmadığı ve şantaj yapmadığıdır. Davis, Cohen’in kendisini “olayların hedefi” olarak görmek yerine, hayatına devam etmeye karar verdiğini söylüyor.

Cohen’in söylediklerine göre, Trump, Cohen’in üzerine atılı suçlamalar yüzünden endişelendiğinde, öncelikle bir suç örgütü veya mafya örgütü lideri gibi hareket etti. Cohen, “Benim de hayatımla oynadığını, ailem ve sevdiklerim dahil herkesi etkilediğini anlamıyor” diyor.

Cohen’in yasal danışmanı Lanny Davis, Cohen’in politikaya geri dönmek ve yasa yapmak istediğini söylüyor. Ancak, Trump ile ilgili iddialar nedeniyle, Cohen’in belirli bir konuda tanıklık yapmayı kabul etmeyeceği de açıklandı.

Davis, Cohen’in yakında kitap yazacağını ve Cohen’in “sadece kendisini değil, insanlarımızın önemli kaynaklarını da korumak istediğini” söylüyor. Davis, “Michael, gözaltına alındığı veya hapse girdiği dönemde bile, benimle çabalarına devam edeceğini söyledi” diye ekliyor.

Ancak, Cohen’in tutumunun bazıları tarafından eleştiriliyor. Cohen, yasal bir savunma yapmak yerine, belirli bir amaç doğrultusunda hareket ediyor gibi görünüyor. Cohen’in ifade vermemesi, Trump ile ilgili şüphelerin aydınlatılmasını da engelliyor.

Özellikle de Trump’ın son dönemde görevden alınmasından sonra, Cohen’in birçok iddiayı açıklaması mümkün hale gelebilirdi. Ancak Cohen’in, intikam peşinde olmadığına dair ısrarı, birçok kişi tarafından inandırıcı bulunmuyor.

Sonuç olarak, Michael Cohen’in, sus parası soruşturmasında ifade vermekten kaçınması, Trump ile ilgili yasal sorunların aydınlatılmasını da engelliyor. Ancak Cohen’in intikam peşinde olmadığına dair ısrarı, yasal bir şekilde hareket ettiğini düşünenler için umut verici bir işaret olabilir. Ancak, Cohen’in belirli bir konuda tanıklık yapmayı kabul etmeyeceğini açıklaması, bazıları tarafından eleştiriliyor.