Rye Lane, akıllı senaryo ve sımsıcak oyunculukları ile Peckham’daki seyircilerin kalbini fetheden bir romantik komedi. Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Joey Ansah, Peckham semtinde bir film çekmek için bir araya gelen sanatçılarla Peckham deneyimini, film yapma sürecini ve Rye Lane’in önemini işaret ediyor.

Ansah’a göre Peckham, Londra’nın en çarpıcı ve enerjik bölgelerinden biri. Filmin temelinde de bu enerji ve birleştirme gücü yatıyor. “Peckham’da bir film çekmek bana gerçekten çok özel hissettirdi. Filmin setinde oyuncular, ekip arkadaşları herkes bir araya gelerek enerji dolu, çalışkan ve yaratıcı bir atmosfer yarattı. Peckham’daki senaryonun motivasyonunun temelinde de böyle bir birleşme gücü var.”

Filmin senaryosuna gelince, Rye Lane klasik bir romantik komedi hikayesi anlatır. İki farklı Dünya’dan gelen iki insanın romantik serüveni ele alınır. Genel olarak filmin konusu, insanların karşılaştıkları güçlüklerle mücadele etmek ve kendi hayatlarını yaratmak istediği fikrine dayanıyor. Filmdeki karakterler, kendi hedeflerine ve hayallerine ulaşmanın çekişmeli sürecinde yer alıyorlar.

Filmin başarısını etkileyen en büyük unsurlardan biri, oyunculuk performansları. Ansah’ın kendi performansı da dâhil olmak üzere, tüm oyuncuların yaptığı işi gerçekten sahiplenmeleri dikkat çekici. Oyuncuların çoğu, Peckham bölgesinde yer alan oyunculuk stüdyolarında eğitim almıştı ve bu sayede filmin fikrine ve hikaye örgüsüne bağlılıkları daha da arttı.

Ansah, filmi çekerken en keyif aldığı şeylerden birinin Peckham’daki insanlarla çalışmak olduğunu söylüyor. “Peckham semtinde yaşayan insanlar, başka hiçbir yerde olmadığı kadar cana yakın ve yardımseverler. Filmin birçok sahnesinde bize müthiş bir destek gösterdiler, çekimlerin başarısı için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. İnsanlarla bir arada çalışmak benim için çok önemli – bir film yaparken insanlarla olan karşılıklı işbirliği ve güç birbirimize destek olmakta.”

Filmin Peckham semtinde çekilmesinin bölge halkı tarafından da takdirle karşılandığını söylemek gerek. Film, Peckham semtinde düzenlenen çeşitli aktivitelerde gösterilmeye devam ediyor ve semt sakinlerinin çoğu, bölgenin kültürüne ve hayat tarzına özgü detayları tanıttığı ve yücelttiği için kimse arasında bir enerji yaratıyor. Ansah, “Filmin gösterilmesiyle, insanların Peckham’ın güzelliklerine daha yakından bakabileceğine inanıyorum. Sempatik bir romantik komedi, insanları bir araya getiren insanların enerjisini yansıtıyor.”

Sonuç olarak, Rye Lane’in etrafında bir araya gelen insanlar Peckham ruhunu film yapım sürecinde yansıtmayı başarmış gibi görünüyor. Ansah, filmin Peckham semtinde çekilmesi ile her iki dünyayı da kucaklamayı başardı ve insanları bir araya getiren enerjik bir film yarattı. Dahası, bu bakış açısı, film yapım sürecinin insanların olumlu ilişki içinde olduklarını, karşılıklı yardımseverlikle birleştiklerini gösterdiği için seyirci tarafından da takdirle karşılanıyor. Rye Lane, Peckham gibi hareketli ve heyecan verici bir bölgede başarılı bir romantik komedi yapmanın keyfini çıkarmayı başarmış gibi görünüyor.